Warning: include_once(/home/seofabr1/public_html/16bpd.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/users/seofabryka1/public_html/16bpd.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 20

Warning: include_once(): Failed opening '/home/seofabr1/public_html/16bpd.pl/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/usr/multiphp/php7.0/usr/share/php:/home/lib/php7.0:/home/lib/php7.0/pear') in /home/users/seofabryka1/public_html/16bpd.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 20
10 Brygada Kawalerii Pancernej | 16bpd.pl

10 Brygada Kawalerii Pancernej

10 Brygada Kawalerii Pancernej

Brygady: 10 Brygada Kawalerii Pancernej

10 Brygada Kawalerii Pancernej jest to jednostka imienia generała broni Stanisława Maczka. To jest formacja, która stanowi jeden z oddziałów pancernych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej polskiej. Powstała ona w roku 1995 i stacjonować zaczęła w Świętoszowie.

takimi busami wozimy paczki do Hiszpanii

Jest to formacja utworzona na bazie 120 Husarskiego Pułku Zmechanizowanego. Wyłączono ją natomiast z formacji 11 Dwyzji Kawalerii Pancernej, co miało miejsce w październiku 2001 roku. Co do struktury organizacyjnej to brygada ta składa się z dowództwa i sztabu, z batalionu dowodzenia, z pierwszego batalionu czołgów, z dwudziestego czwartego batalionu ułanów, dziesiątego batalionu zmechanizowanego dragonów, dywizjonu artylerii samobieżnej.

Do tego dochodzą także kompania zaopatrzenia, kompania saperów, kompania remontowa, kompania rozpoznawcza oraz dywizjom przeciwlotniczy. Formację w swej strukturze tworzą także Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie a także kompania zaopatrzenia oaz grupa zabezpieczenia medycznego.

Artykuł dzięki: